Select Page

Pri likovni umetnosti v 6. razredu so se učenci srečali s prav posebno smerjo umetnosti:

Land art je smer sodobne umetnosti, ki jo lahko imenujemo zemeljska umetnost (angleško land art). Umetniki za ustvarjanje uporabljajo materiale iz narave, likovni izdelki pa tudi nastajajo in ostajajo v naravi. Velikosti takšnih stvaritev se lahko merijo tudi v metrih, kilometrih, land art stvaritve pa so lahko tudi majhnih velikosti.

Kako je moč narediti kaj takega? Precej enostavno: izbrati je treba prostor v naravi, ki ga lahko zapolnimo, dopolnimo ali preoblikujemo z izbranimi naravnimi materiali: kamni, lesom, vodo, travo, skratka vsem, kar je moč najti v naravi.
Po končanem umetniškem ustvarjanju, umetnina v naravi tudi ostane … A ne za zmeraj, narava s svojimi pojavi vpliva na umetniško stvaritev, jo spreminja, preoblikuje ali tudi izbriše …
V osnovnem izhodišču pa zemeljska umetnost ne pomeni spreminjanja narave, nasprotno, spodbuja zavest o skrbi za okolje.

Če pa ne moremo ven ali prav daleč od doma, pa land art naredimo iz šolskih potrebščin, nogavic …

(Skupno 40 obiskov, današnjih obiskov 1)