V sredo, 19. 1. 2022, je stopil v veljavo Odlok o izjemah od karantene na domu po visoko rizičnem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19  (UL RS št. 87/21, 132/21, 144/21, 149/21, 164/21, 190/21, 200/21, 2/22), ki predpisuje, da gredo učenci v karanteno ob visokorizičnem stiku le, kadar je v posameznem oddelku potrjena okužba pri več kot 30 odstotkih učencev v roku 14 dni.

Dokler je manj kot 30 odstotkov učencev v oddelku pozitivnih na COVID, za ostale učence v oddelku velja, da se morajo v obdobju sedmih dni od zadnjega visokorizičnega stika VSAKODNEVNO samotestirati v šoli, šola pa spremlja širitev okužbe.

Vsakodnevnega samotestiranja ni potrebno opravljati učencem, ki:

• so preboleli covid-19 in je od pozitivnega rezultata testa PCR minilo manj kot 45 dni ali so preboleli covid-19 in bili ustrezno cepljeni,
  • predložijo dokazilo o negativnem rezultatu testa HAG, ki ni starejši od 24 ur od vzema brisa.

NIJZ priporoča, da se tudi učenci, ki izpolnjujejo pogoje za izjeme od karantene, ravno tako vsakodnevno samotestirajo v času, ko se morajo ostali učenci obvezno samotestirati namesto napotitve v karanteno.

S spremembo odloka učencem pripada 20 testov HAG za samo-testiranje na mesec in ne 15, kot je veljalo doslej.

Prosimo vas, da doma spremljate otrokovo zdravstveno stanje in ga ob znakih bolezni zadržite doma. Prav tako ostanejo doma njegovi bratje in sestre, če je okužbo pokazal test za samotestiranje.

OBVEŠČANJE ŠOLE OB ZNAKU OKUŽBE IN POZITIVNEM REZULTATU TESTA:

1. Obvestite razrednika tako kot do sedaj.
  2. Izpolnite vprašalnik o pojavu okužbe na povezavi Podatki o okužbah (podatke iz tega vprašalnika vidi le vodstvo šole).
  3. Odjavite malico za otroka preko vprašalnika Odjava malice .

Nacionalni Inštitut za javno zdravje (NIJZ) obvešča, da se je zaradi izrazitega porasta okužb s SARS-CoV-2, obdobje od prejema seznama visokorizičnih kontaktov, ki ga pripravimo šole, do napotitve v karanteno na domu podaljšal na nekaj dni. V preteklih tednih je bil zamik več kot dva dni. Prejeti seznami visokorizičnih kontaktov so obravnavani po vrsti glede na čas prejema.

V šolah ob potrjeni okužbi pri 30 % učencev v oddelku pričnemo z izobraževanjem na daljavo. Starši oz. zakoniti zastopniki bodo za svoje otroke napotitev v karanteno na domu s strani NIJZ prejeli nekaj dni po pričetku izobraževanja na daljavo. Pridobitev Izjave o seznanitvi z napotitvijo v karanteno na domu (eUprava) je možna tudi za nazaj, zato ta časovni zamik ne predstavlja ovire pri pridobivanju uradnega dokumenta, iz katerega izhajajo pravice.

Iskreno se vam zahvaljujemo za pomoč pri omejevanju bolezni in zagotavljanju čim bolj varnega okolja v šoli za vse učence.

VSAKODNEVNO SAMOTESTIRANJE DATUM OD DATUM DO
9. c
1. L
2. L 10. 2. 15. 2.
3./5. L   – samo 3. razred 10. 2. 15. 2.
4. L
1/2 OPP