27. november, 2013, 8. razredi

Odpeljali smo se v Vipavo, kjer nas je pričakala vodička turističnega društva Vipava. Polovica je šla v cerkev sv. Štefana, kjer so učenci prisluhnili baročni glasbi in si pobliže ogledali orgle. Ogledali smo si znamenite freske Frana Jelovška in Janeza Wolfa ter tabernakelj F. Robba. Druga polovica je vstopila v prenovljene prostore Lanthierijevega gradu.

Odpeljali smo se do Podbrja si ogledali zunanjost cerkve sv. Kozme in Damjana ter graščine. Nataša Rupnik je opisala kratko zgodovino kraja in lesene ter pozlačene baročne oltarje v cerkvi.

V Podnanosu smo se sprehodili skozi stari del kraja do rojstne hiše skladatelja Stanka Premrla in narodnega heroja Janka Premrla Vojka. O njih in njihovem pomenu je spregovorila Petra Kodre, ki je prav tako razložila zgodovino in znamenitosti cerkve sv. Vida.

Ob prihodu v Ajdovščino smo šli še v cerkev Janeza Krstnika. O freskah in slikah Antona Cebeja je spregovoril Vladimir Bačič. Petra Habjanič je ob pomoči Marinke Šuštar z učenci naše šole, ki obiskujejo glasbeno šolo pripravila kratek koncert baročne glasbe.

Nastopali so:

• Matej Marc, Uroš Kovač, Martina Vrčon – orgle