Skoči na glavno vsebino
Select Page

Mentor: Saša Kravos, prof.

ABRAKADABRA … IN KOŠČKI BLAGA SE SPREMENIJO V SOVICE

Škoda bi bilo zavreči koščke blage. Z malo domišljije se jih lahko spremeni v sovice. Za to potrebujemo: koščke blaga, šablono, lepilo, šivanko, sukanec, polnilo in dve očesi.

S šablono obrišeš sovo. Potrebuješ dve. Izrežeš ju in ju zašiješ. Napolniš s polnilom. Iz manjših koščkov izrežeš podlago za oči in nanjo zalepiš dve očesi. Če dodaš še vrvico je to lahko obesek za ključe ali le mala sova – simbol učenosti!

 

Mentor: Saša Kravos, prof. 

ABRACADABRA … AND SMALL PIECES OF TEXTILE CAN BECOME OWLS

It’s a pitty that we throw away small pieces of textile.  With a little imagination you can turn them into owls. All that you need is: small pieces of textile, stencil, glue, needle, thread, filler and two eyes.

First you have to outline the owl. You need two such pieces – one for the front and one for the back. Then you cut both pieces out from the textile and sew them together. Fill with filling. Cut the grounding for the eyes, glue it on the owl’s face and two eyes on it. If you make a little string, you can use the owl as a keychain or you can leave it without the string, in that case it remains just a small owl – the symbol of wisdom!

 

{phocagallery view=category|categoryid=249}

(Skupno 54 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost