V torek, 23. februarja 2016, je v Lavričevi knjižnici potekala predstavitev novega romana IZE KRANJC, učenke 9. razreda naše šole, z naslovom Zate, Monika.

V mladinski pripovedi Zate, Monika avtorica predstavi življenje mlade osebe, ki se trudi ostati otrok, pa tudi obdržati svojo družino. Ugoditi hoče materi, ki se ukvarja s tegobami brezposelnih. Sama si želi biti uspešna in priljubljena v šoli, imeti vsakdanje najstniško življenje. Toda ves čas se počuti, kot da ji vse polzi iz rok in se ji vse, kar si dobrega želi, izmika. Monika si želi biti slišana in ne vedno odgovorna za vse, kar se doma dogaja. Konec ni predvidljiv in vse zgodbe se ne razpletejo do konca. Se pa junakinji izriše ob koncu zgodbe na obrazu nasmeh neizmerne sreče.

Iza je do sedaj izdala že dve deli. Njena Zlata ptica je bila leta 2012 nagrajena in izdana v knjižni obliki v nakladi 100 izvodov. Knjiga z naslovom Čokoladka je izšla v okviru istega natečaja leta 2013 v enaki nakladi. Naslednja zgodba Southmoor Park ni izšla v knjižni obliki, bila je objavljena v spletni čitalnici.

Novonastalo knjižno delo obsega 75 strani in je bilo izdano v 200 izvodih.

Dogodek sta glasbeno popestrili Izini sošolki, Veronika Pregelj s prečno flavto ter Teja Medvešček  s solo glasbeno točko. Odlomke iz romana je interpretirala Taja Koprivc.

Čestitke avtorici z željo po nadaljnjem ustvarjanju.