Skoči na glavno vsebino
Select Page

V petek, 26. 4. 2024, smo 8.e razred imeli tehniški dan. Spoznavali smo turške vpade na slovenskem ozemlju.

Najprej smo se z učiteljico pogovarjali in spoznavali zgodovinsko ozadje turških vpadov in življenja ljudi v 15. in 16. stoletju. Nato pa smo se odločili, da se bomo poskusili vživeti v življenje ljudi tistega časa in tako bolje razumeti zgodovino turških vpadov na slovenskem ozemlju.

Izdelali smo rekvizite in odigrali boj med slovenskimi kmeti in Turki.

»Odvijala se je bitka na slovenskem ozemlju med kmeti in Turki. V opazovalnici sta dva kmeta opazila, da se jim bližajo Turki. Hitro sta prižgala kres in tako opozorila ostale dežele pred napadom.

Pred obzidjem se odvije bitka. Turki so v prednosti, saj imajo konje, handžare in puške, kmetje pa le motike, vile in sekire. Nekateri se uspejo zateči za obzidje, drugi nimajo te sreče. Borijo se po svojih najboljših močeh, vendar so na koncu poraženi. Dekleta in dečke ujamejo, jih vklenejo v verige in jih vzamejo s sabo v Osmansko cesarstvo. Fante bodo izurili za janičarje, dekleta pa bodo odpeljali v harem.«

8. razred OPP NIS

(Skupno 17 obiskov, današnjih obiskov 2)
Dostopnost