Skoči na glavno vsebino
Select Page

V petek, 23. septembra in soboto, 24. septembra je na Kovku potekal astronomski tabor. Tabora se je udeležilo 7 učencev in 4 učenke iz naše šole. Čeprav v petek zvečer nismo imeli idealnih opazovalnih pogojev, smo med oblaki lahko s teleskopi opazovali planet Jupiter in njegove lune, planet Saturn, zvezdne kopice M 15, M 13 in M 45 (Plejade), plinske meglice M 27, M 57, NGC 7293 (Helix) in NGC 6992 (Vzhodna tančica), galaksijo Andromeda in galaksijo M101 ter glavna ozvezdja (Veliki Medved, Labod, Kasiopeja, Orel, Lira, Delfin …). Če pozorno opazujemo, lahko na spodnji fotografiji  opazimo Veliki voz, ki proseva skozi oblake. Da na fotografiji lahko ujamemo zvezde, mora biti zaslonka fotoaparata odprta nekaj sekund. V tem času so se osebe na fotografiji malo premaknile, zato so njihove podobe zamegljene.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iz fotografij ozvezdij, ki smo jih naredili v petek zvečer, smo v soboto dopoldan izdelali negative.

Na negativih fotografij smo izmerili razdalje in kote med zvezdami ter jih v povečanem merilu narisali na črne šeleshamer papirje. Za zvezde smo uporabili bele stiropor kroglice, ki smo jih prilepili na šeleshamer. Nekaj izdelkov naših učencev lahko vidite na fotografijah:

Udeleženci astronomskega tabora  se strinjamo, da je bil tabor uspešen in zanimiv.

(Skupno 53 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost