Skoči na glavno vsebino
Select Page

V Sloveniji imamo avtohtono kranjsko čebelo, ki je bila prvič opisana leta 1879.

Kranjska čebela – Apis mellifera carnica

alt
Avtor fotografije: Franc Šivic

Leta 2004 je Čebelarska zveza Slovenije pridobila status Priznane rejske organizacije v čebelarstvu. V Sloveniji je dovoljeno čebelariti samo s kranjsko čebelo Apis mellifera carnica, ki je podvrsta medonosne čebele Apis mellifera. Ozemlje Republike Slovenije je izvorno območje kranjske čebele (Apis mellifera carnica).

Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije smo letos v slovenskih šolah in vrtcih že tretje leto zapored imeli dan slovenske hrane in brezplačni tradicionalni slovenski zajtrk. Tradicionalni slovenski zajtrk je sestavljen iz mleka, kruha, masla, medu in jabolka. Vsa živila morajo biti pridelana v Sloveniji. Namen slovenskega zajtrka je izobraževanje o zdravih prehranjevalnih navadah in pomenu oskrbe s hrano iz lokalnega okolja.

Hrana pridelana v lokalnem okolju ima v primerjavi s hrano, ki je prepotovala na stotine kilometrov marsikatero prednost. Z nakupom lokalne hrane, ki je tudi bolj sveža, naredite tudi majhen korak k zmanjšanju onesnaževanja okolja na račun izpušnih plinov, ki nastajajo v transportu hrane od izvora do kupca.

Saša Kravos, prof.

 

Slovenia has an indigenous Carniolan bee, which was first described in 1879.
Carniolan bee – Apis mellifera Carnica

alt

Author of the photo: Franc Šivic

In 2004, the Slovenian Beekeepers’ Association obtained the status of a recognized bee breeders’ association. In Slovenia, beekeepers are allowed to keep only the Carniolan bee – Apis mellifera Carnica, a subspecies of the western honey bee Apis mellifera. Slovenia is the homeland of the Carniolan bee (Apis mellifera Carnica).

On the initiative of the Slovenian Beekeepers Association, for three year now the Slovenian schools and kindergartens have been organizing a day of the Slovenian food and a free traditional Slovenian breakfast for the pupils. The traditional Slovenian breakfast consists of milk, bread, butter, honey and apples. All food must be produced in Slovenia. The purpose of the Slovenian breakfast is to educate about healthy eating habits and the importance of food supply from the local environment.

Food produced in the local environment compared to the food that has travelled hundreds of kilometres has many advantages. By buying the local food, which is also fresher, you also make a small step towards reducing the pollution caused by exhaust gases in the transport chain of food from the producer to the final customer.

Saša Kravos, prof.

(Skupno 259 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost