Skoči na glavno vsebino
Select Page

Pust je čas, ko se napravimo v pustno šemo, maškaro, pomeni konec zime in začetek pomladi. Iz italijanskega carneleva je nastala beseda carnevale, iz te pa evropska kulturna beseda karnevál, kar pomeni »praznovanje pusta« ali »pustovanje, pust«.

Pustni torek ni navaden torek, je dan norčij, zabav in maskiranja. Šemljenje je eden najstarejših ljudskih običajev. Ljudje so se šemili, da bi pregnali zimo in prebudili naravo. Po ljudskem izročilu obisk maškar prinaša srečo in dobro letino. V povezavi s pustom je znanih veliko zanimivih pregovorov:

  • Če na pustni torek sneži, je treba plesti košare, to namreč pomeni, da bo tisto leto dosti češenj.
  • Če na pustni torek ne pridejo v hišo maškare, ali jim zaprejo vrata, bo stanovalce doletela neizogibna nesreča.
  • Če maškare visoko skačejo, bo lan visok, če divje plešejo, bo repa debela!
  • Če komu za pusta podarite kruh, le-ta za tisto leto odnese tudi plevel z njiv.

Na OŠ Danila Lokarja smo se tudi našemili, saj si želimo toplejših in sončnih dni, želimo si pomladi. Da bi čimprej odgnali zimo, smo se učenci in učitelji od 1. do 5. razredov, PP NIS in OPB v povorki odpravili po Ajdovščini. Skakali smo visoko, divje smo plesali, da bi vse dobro in bogato obrodilo, na ajdovskem trgu pa smo skupaj zapeli šolsko himno.

Po povorki se je pustno rajanje nadaljevalo v podaljšanem bivanju. Učenci so sodelovali v različnih plesnih igrah in izborih.

Nekaj vtisov prvošolcev:

  • Bilo mi je všeč. (Saša, 1.b)
  • Zelo sem užival. (Izak, 1.b)
  • Bilo mi je lepo, ko smo hodili po mestu. (Hana, 1.b)
  • Super je bilo, ker sem lahko prišla našemljena v šolo. (Vita, 1.b)

Zapisala: Aleksandra Matjac v imenu učiteljev od 1. do 5. razreda,
PP NIS in OPB

(Skupno 569 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost