Skoči na glavno vsebino
Select Page

17.10.2018 so učenci 9. in 10. razreda OPP NIS imeli poseben dan. Dokazali so samostojnost, zrelost, odgovornost, timski duh.

Dan dejavnosti smo zasnovali tako, da so ga morali učenci organizirati in izpeljati sami. Dogovoriti so se morali za avtobusni prevoz, opraviti telefonske pogovore s prevozniki ter z informacijsko službo Cankarjevega doma. Sami so preračunavali stroške, pisali obvestila, se dogovarjali glede malic, opreme, po Ljubljani iskali poti, ulice do Cankarjevega doma, spraševali mimoidoče, uporabili navigacijo na telefonu… Učiteljica je bila le »slepa« spremljevalka, ki je zaupala učencem, da jo varno pripeljejo do Cankarjevega doma in nazaj v Ajdovščino.

Učenci so bili sprva vznemirjeni, nekoliko prestrašeni, nezaupljivi… Na začetku so celo mislili, da je to šala… Ko pa se je v slušalki oglasil »pravi glas«, je bilo potrebno govoriti… Ko je na avtobusni postaji v Ljubljani učiteljica bila le tiho in se pustila voditi, je bilo potrebno stopiti v akcijo… In potem je šlo – vedno lažje, vedno bolj sproščeno, vedno bolj pogumno, samozavestno… In sreča ob dosegu cilja je bila velika 😉

Kako pa so učenci doživeli to izkušnjo, kaj vse so se naučili?

 • Na avtobusni postaji Ajdovščina smo si kupili vozovnico do Ljubljane.
 • Učiteljica je samo opazovala, kako se bomo znašli.
 • V Ljubljani se je promet gostil, na cestah je bila gneča.
 • Najprej so morali poiskati stranišče (kar je sredi velikega mesta malce drugače).
 • Potem smo šli naprej po Ljubljani in iskali pot do Cankarjevega doma.
 • Bilo je malo treme in strahu, ampak tudi to smo premagali.
 • Spraševali smo mimoidoče, kako priti do Cankarjevega doma, uporabljali smo tudi telefon.
 • Tam nas je lepo sprejel vodič in nam razkazal Cankarjev dom.
 • V Cankarjevem domu je 16 dvoran. Ogledali smo si tri, vsaka je imela drugačno barvo stolov. Predstavljale so barve slovenske zastave: Gallusova dvorana je bela, Štihova modra in Linhartova rdeča. Dvorane imajo ime po slovenskem skladatelju, pisatelju, dramatiku.
 • Sprejele so nas dekleta, ki so prav posebno oblečena. Pravimo jim hostese. Delajo v garderobi, pomagajo pri pregledovanju vstopnic, skrbijo za mir v dvorani.
 • V Štihovi dvorani smo si ogledali gledališko predstavo ICANKAR.
 • Govorila je o Ivanu Cankarju, kot pisatelju in šarmerju. Cankar je rad nosil je suknjič, palico in klobuk. Nekoč je za svojo palico in klobuk naročil posebno kočijo. Ko je bil otrok, je rad jedel suhe hruške in jih enkrat na skrivaj ukradel mami.
 • Detektivi, ki so v predstavi iskali Cankarja, so na koncu povedali, da se je rodil 10. maja 1976 ter umrl 11. decembra 1918, star 42 let.
 • V predstavi je nastopal tudi Domen Valič. Igra je trajala eno uro. Ko smo se vračali proti avtobusni postaji smo  šli mimo opre.  Tam so tekmovanja oddaje  Slovenija ima talent.
 • Na avtobusni postaji Ljubljana smo si kupili vozovnico za avtobus proti Ajdovščini.
 • V Ajdovščino smo prispeli ob  14.00 uri.

Na izletu nam je bilo zelo lepo.

 

(Skupno 82 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost